Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 

Atatürk Bulvarı, Çırkan Mah., Konacık Çarşısı No:16/C Bodrum
Muğla, 48470

+902523170059

Voltaj Tasarim is an architectural, interior and graphics design company basen in both İstanbul and Bodrum. 

Voltaj Tasarım İstanbul ve Bodrum'da faaliyet gösterim mimari, iç mimari ve grafik tasarım stüdyosudur. 

DH EVİ  I  DH HOUSE

Blog

Bizimle ilgili haberleri blogumuzdan takip edebilirsiniz.

DH EVİ I DH HOUSE

Murat Suren

Bodrum Yalıkavak mevkiinde, geniş açıklıkları ile uçsuz bucaksız deniz manzarasını kucaklayan 130 m2 lik bir konut projesidir.

Mevcut halinde 3+1 kullanıma sahip olan daireyi, tüm hacmi bir bütün olarak ele alarak oda sayısını azaltmaya ve mümkün olan en az seperasyonla mekan derinliğini korumaya karar verdik. Bu bağlamda mekanlara farklı tasarım önerileri ile yaklaşmak yerine, tasarım çalışmalarımızı rafine ederek birkaç fikri temel almayı ve tüm mekan çözümlerini bu fikirler doğrultusunda tasarlamayı uygun bulduk.

Renk ve doku seçimlerimizi doğal tonlarda ve tamamen doğal malzemelerden yaparak manzaranın mekan içindeki etkisini daha da vurgulu hale getirmeyi amaçladık.

HAAS HOUSE İs a 130m2 summer house, in Yalıkavak district of Bodrum, facing the never-ending sea view. 

Existing house had 3 bedrooms and 1 living room, but we evaluated the entire space as whole and decided to reduce the numbers of rooms. Using less separation through spaces we tried to maintain the depth of the space. Following the single space idea, we didn’t need different design ideas for different rooms. We evaluated the design approaches we had for the space and decided to go with just a few of them.

We chose to use natural colours and textures, using natural materials, to emphasize the scenery’s effect to the interior.